Magdalena Wolińska-Riedi zaprasza nas na niezwykle smaczny spacer po urokliwych zakamarkach Wiecznego Miasta, podczas którego opowie o najważniejszych potrawach rzymskiej kuchni, pełnej bogatych aromatów przypraw, świeżych pomidorów, sera, fig, karczochów, makaronów i wina.
Dzięki niej odkryjesz kultowe kafeterie, najstarsze restauracje i domowe trattorie, klimatyczne winiarnie, do których zaglądają tylko miejscowi. Poznasz sekrety rzymskiej kuchni i fascynujące historie ludzi, którzy ją tworzyli i tworzą do dziś.
🟢Czym się różni pizza rzymska od neapolitańskiej?
⚪Gdzie można zjeść najsmaczniejsze tiramisu?
🔴Gdzie znajduje się najstarsza restauracja świata?
🟢Dlaczego figi są najlepszym dodatkiem do letniego obiadu?
⚪Ile rodzajów kaw można zamówić w prawdziwej rzymskiej kafeterii? 🔴Dlaczego warto sięgnąć po kawę w kieliszku?
Wyczaruj Wieczne Miasto w swoim zaciszu domowym
Z najnowszą książką Magdaleny Wolińskiej-Riedi możesz zaplanować weekend w Rzymie lub wyczarować kawałek tego magicznego miasta w swoim domu. Dzięki niej przeniesiesz się na pachnące kawą i pizzą ulice Wiecznego Miasta i poczujesz jego wyjątkowy klimat. Zanurzysz się w fascynującej historii Rzymu, jego mieszkańców, ale to nie wszystko. Po raz pierwszy Magdalena zaprasza do swojej kuchni i zdradza ulubione przepisy na pyszne dania typowe dla rzymskiej kuchni.
Rzym od kuchni. Śladami historii najsłynniejszych dań Wiecznego Miasta to idealny prezent dla miłośników włoskiej kuchni i kultury, dla osób, które marzą o wyjeździe do Rzymu, ale też dla stałych bywalców tego fascynującego miasta.
Sprawdź swoją wiedzę na temat Rzymu!
🍝Gdzie zajadali się pysznym cornetto i cappuccino Charlie Chaplin, Audrey Hepburn czy Sophia Loren?
Bar Tre Scalini na Piazza Navona. Początki tego baru sięgają 1936 roku. Początkowo funkcjonował jako vini e olii, gdzie można było się napić lanego wina, a pożywienie przynoszono ze sobą. Dopiero po wojnie otworzono kuchnię i od tej pory interes zaczął rozkwitać.
🍝W cieniu jakiego drzewka wilczyca karmiła Romulusa i Remusa, legendarnych założycieli Rzymu?
Pod drzewkiem figowym. Figi były prawdopodobnie pierwszą rośliną uprawianą przez człowieka w basenie Morza Śródziemnego. Są nieodłącznym elementem rzymskiej kuchni. Figi i prosciutto to jedna z najpopularniejszych przekąsek.
🍝W której kawiarni spotykali się polscy artyści, a na ścianie do dziś wisi zdjęcie i wiersz Czesława Miłosza?
W Caffè Greco, kawiarni, w której możecie podziwiać największą na świecie prywatną kolekcję dzieł sztuki.
🍝W którym roku makaron, czyli pasta, podbił serca mieszkańców Italii?
Według jednej z teorii już 1295 roku, dzięki wyprawie Maro Polo. Najstarszy z cechów makaroniarzy (zwanych po włosku vermicellari) zarejestrowano we Florencji w 1337 roku. Jednym z najbardziej rzymskich makaronów jest proste cacio e pepe, czyli najczęściej makaron spaghetti z serem i pieprzem.
🍝Jak się nazywa słodka wizytówka Rzymu?
Maritozzo, czyli delikatna bułeczka wypełniona bitą śmietaną. Słowo w lokalnej gwarze oznacza po prostu męża i z tym wiąże się cała historia. Więcej na ten temat przeczytasz w książce!
Kilka słów od autorki Magdaleny Wolińskiej-Riedi🔽