W ramach akcji zadaliśmy Wioli kilka pytań, aby przybliżyć jej spojrzenie na literaturę i pisanie. Oto, co nam powiedziała:
1. Która z napisanych przez Ciebie książek ma dla Ciebie szczególne znaczenie i dlaczego?
"Jano i Wito w trawie. To moja debiutancka książka i totalna zmiana w życiu. Pisałam ją z mieszanką ekscytacji i wątpliwości. Niby nie wiedziałam, co robię, a jednak się udało. Pisząc ją, byłam pełna wątpliwości: „Czy to w ogóle kogoś zainteresuje? Czy ktoś to kupi?”. A potem książka poszła w świat, dzieciaki ją pokochały, a ja pomyślałam: „Okej, może to jest mój kierunek”. Ta książka była jak otwarcie drzwi do nowego świata – najpierw nieśmiało zajrzałam przez dziurkę od klucza, a teraz już biegam po tym świecie, jakby należał do mnie. I wiecie co? Chyba trochę należy. Dzięki niej zrozumiałam, że potrafię tworzyć coś, co może mieć prawdziwe znaczenie."
2. Co według Ciebie wyróżnia polską literaturę na tle światowej?
"Polska literatura jest mocna, intensywna, treściwa, bogata w smaki i pełna niespodzianek. Nasi autorzy potrafią w wyjątkowy sposób uchwycić codzienność, relacje międzyludzkie i emocje. Są w niej odwołania do naszej historii, doświadczeń i tego, co nas kształtuje. Ale jeśli ją docenisz, to zostaje z Tobą na długo. Mamy w niej wszystko: melancholię, ironię, humor, który czasem jest bardziej gorzki niż słodki, i historie, które kopią w żołądek. Polscy autorzy nie boją się grzebać w tematach trudnych i brudnych – to jest nasz znak rozpoznawczy. A przy tym potrafimy pisać tak, że człowiek czuje się, jakby to wszystko było o nim. Nasza literatura jest szczera do bólu – i za to ją uwielbiam."
3. Dlaczego warto sięgać po polską literaturę?
"Bo to jak rozmowa z kimś, kto zna Twoje korzenie. To trochę jak odwiedzanie rodziny, z którą rzadko masz kontakt. Polscy autorzy rozumieją nasz klimat – ten dosłowny i metaforyczny. Piszą o rzeczach, które są nam bliskie, i w taki sposób, który do nas trafia. Polscy autorzy piszą w sposób, który rezonuje z tym, kim jesteśmy – ze wszystkimi naszymi kompleksami, marzeniami i absurdami. A poza tym, nie oszukujmy się: jeśli my nie będziemy wspierać swoich, to kto to zrobi?"
4. Jakie 3-5 książek szczególnie polecasz czytelnikom?
"Wszystkie z trzech serii Jano i Wito. Są trzy serie: dla maluchów, które dopiero uczą się mówić; dla młodszych przedszkolaków, które chcą lepiej zrozumieć świat oraz dla starszych przedszkolaków, które mają problemy z wymową poszczególnych głosek. W każdej z serii znajdziecie książki, od których dzieci po prostu nie uciekają – serio, sprawdziłam to na setkach maluchów. To była moja misja. Tworząc te historie, obserwowałam dzieciaki, które gardziły czytaniem i zastanawiałam się, co można zrobić, żeby przyciągnąć ich uwagę. Połączyłam elementy, które dzieci kochają w innych książkach. Efekt? Książki, które angażują, bawią i przede wszystkim wciągają – nawet te dzieci, które zazwyczaj wolą biegać po domu niż siedzieć z książką.
A teraz trochę magii: Muminki Tove Jansson. Moja ulubiona seria książek z dzieciństwa. Nie dajcie się zwieść – to nie są tylko książki dla dzieci. Muminki uczą akceptacji, odwagi, miłości i tego, że każdy z nas ma swoje miejsce w świecie. Jest w nich filozofia, która mówi: bądź sobą, nawet jeśli to czasem oznacza, że jesteś trochę dziwny. Moja ulubiona myśl z Muminków? „Boisz się? To dobrze. Strach oznacza, że jesteś na progu czegoś ważnego.” Warto je czytać na każdym etapie życia.
Ostatnią propozycją jest Psycho-Cybernetyka dr. Maxwella Maltza. To książka, która zmienia życie – dosłownie. Autor mówi o tym, jak działa nasz mózg, i tłumaczy, że to, na czym się koncentrujemy, definiuje nasze życie. Jednym z moich ulubionych cytatów z tej książki jest: To nie jest książka, którą tylko czytasz – to książka, którą przeżywasz. Jeśli czujesz, że utknąłeś w miejscu, to Psycho-Cybernetyka może być twoim pierwszym krokiem do zmiany."